top of page

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

10-go dnia października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem ustanowienia takiego święta jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi na problemy, z którymi zmaga się coraz więcej osób. To także edukacja oraz walka ze stygmatyzacją osób w kryzysie.


Ludzie cierpiący na zaburzenia psychiczne często spotykają się ze stygmatyzacją i brakiem zrozumienia. Ważne jest więc zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat tego czym są zaburzenia psychiczne. Zaburzenia psychiczne to wzorce zachowań, sposobów myślenia, odczuwania emocji będące źródłem cierpienia lub kłopotów w funkcjonowaniu dotkniętej nimi osoby. Szukanie profesjonalnej pomocy jest wyrazem odpowiedzialności za własne zdrowie i nie powinna być powodem do wstydu.


Definicja WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) mówi jednak o tym, że zdrowie psychiczne to coś więcej niż brak objawów psychopatologicznych czy zaburzeń. WHO podkreśla, że zdrowie psychiczne to pełen dobrostan człowieka – w aspekcie psychologicznym, fizycznym i społecznym. To zdolność do czerpania satysfakcji z życia i realistycznego odbioru rzeczywistości oraz umiejętność wchodzenia w role społeczne.


Nasze życie zawodowe może być źródłem takiej właśnie satysfakcji lub jej braku, a to w jaki sposób czujemy się w pracy znacząco wpływa na nasz dobrostan. Role, które pełnimy, ludzie z którymi współpracujemy, atmosfera w zespole, relacje z przełożonym, zadania i cele, które realizujemy to tylko niektóre z elementów, które wpływają na nasz dobrostan.


Zarówno w pracy jak i poza nią ważne aby dbać o zdrowie psychiczne. Nie trzeba tu wcale wielkich działań. Oto co może okazać się pomocne:

 

Dbanie o odpoczynek i wystarczającą ilość snu,


Odpowiednie i regularne odżywianie,


Otaczanie się ludźmi wzbudzającymi pozytywne emocje,


Danie sobie prawa do odczuwania różnych emocji – także tych nieprzyjemnych,


Szukanie i eliminowanie źródeł negatywnych emocji,


Asertywne wyrażanie uczuć,


Uczenie się łagodności i czułości w stosunku do siebie,


Joga, mindfulness, trening oddechowy czy medytacja,


Świadomość swoich potrzeb,


Respektowanie granic zarówno swoich jak i innych,


Edukacja na temat zaburzeń psychicznych,


Praktyka wdzięczności,


Rozwijanie w sobie akceptacji.


To co najważniejsze, to uświadomienie sobie, że mamy wpływ na to czy czujemy się dobrze. Dbanie o własny dobrostan psychiczny, fizyczny i ten związany z relacjami pozwoli budowanie naszego zdrowia psychicznego. Jednak różne aspekty związane z życiem zawodowym często nie są zależne tylko od nas. O ile możemy starać się robić więcej przerw w pracy, wykonywać różne ćwiczenia czy pracować nad radzeniem sobie z trudnymi emocjami - często okazuje się, że to nie wystarcza, aby móc zachować dobrostan w miejscu pracy, czy w związku z pracą.


Nasze relacje z zespołem często nie zależą tylko od nas, cele i zadania czasem są zbyt przytłaczające i nieodpowiednio dostosowane do naszych możliwości, brak wsparcia u przełożonych wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Dlatego aspekt dobrostanu czy wellbeing w miejscu pracy jest sprawą złożoną i związaną ściśle z kulturą i wartościami naszej organizacji. Warto poruszać te kwestie z przełożonymi czy działem HR - to jak miejsce pracy wpływa na nasze zdrowie psychiczne jest niezmiernie ważne. Warto pamiętać również, że czasem należy poszukać profesjonalnej pomocy, szczególnie wtedy gdy nasze działania nie przynoszą zadowalających efektów, a zgłaszane trudności nadal funkcjonują w środowisku pracy. Może to być wizyta u psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Taka rozmowa może okazać się pomocna w szukaniu nowych rozwiązań dotyczących zdrowia psychicznego.

Comments


bottom of page