Neuroróżnorodność
ADHD i spektrum autyzmu
Termin neuroróżnorodność odnosi się do zjawiska różnorodności w sposobach działania, funkcjach, strukturach i połączeniach neuronalnych w ludzkich umysłach. Istota neuroróżnorodności opiera się na założeniu, że każdy mózg jest unikalny, a różnice między naszymi mózgami mogą przyczyniać się do indywidualnych różnic w naszych preferencjach, zdolnościach czy naszym zachowaniu. Gdy mowa o miejscu pracy - termin ten dotyczy w szczególności ADHD oraz spektrum autyzmu.
Neuroróżnorodność stanowi niezwykle cenny zasób dla organizacji, mogąc przyczynić się do innowacyjności, kreatywności i efektywności zespołów. Różnice w sposobach działania umysłów pracowników mogą przynieść liczne korzyści zarówno dla samych pracowników, jak i dla organizacji jako całości.
Dążenie do zrozumienia neuroróżnorodności przyczynia się nie tylko do lepszego zrozumienia indywidualnych umiejętności i potencjału pracowników, ale także do poprawy efektywności i innowacyjności całej organizacji. Tworzenia inkluzywnych miejsc pracy, które potrafią czerpać z neuroróżnorodności, może przyczynić się do budowania bardziej dynamicznych i konkurencyjnych organizacji.
Korzyści z zatrudniania osób neuroróżnorodnych:
Neuroróżnorodność jako specyficzne umiejętności
Wiele osób z ADHD lub w spektrum autyzmu posiada nietypowe zdolności, które mogą być szczególnie wartościowe dla organizacji. Osoby w spektrum często potrafią doskonale analizować dane, dostrzegać powtarzające się w nich wzory, operować nimi w szczególny sposób. Z kolei osoby z ADHD są niezwykle kreatywne, daleko wykraczając poza jekiekolwiek horyzonty.
Neuroróżnorodność jako siła napędowa innowacj
Wprowadzenie różnorodności perspektyw i doświadczeń do środowiska pracy może być kluczowe dla generowania nowych pomysłów i innowacji. Neuroróżnorodność dostarcza różnorodnych sposobów myślenia, podejść do problemów i rozwiązywania zadań. Pracownicy o różnych typach mózgu mogą spostrzegać świat na różne sposoby, co prowadzi do kreatywności i odkrywania nowych rozwiązań.
Neuroróżnorodności dla efektywności zespołów
Badania wykazały, że zróżnicowanie umiejętności i stylów poznawczych w zespole może prowadzić do lepszych wyników. Wykorzystanie neuroróżnorodności w projektach grupowych może umożliwić wykorzystanie pełnego potencjału każdego członka zespołu, poprzez przypisanie zadań odpowiednim umiejętnościom i preferencjom poznawczym.
Co oferujemy
Coaching neuroróżnorodności
Coaching ADHD/spektrum autyzmu pomaga pracownikom z taką diagnozą w lepszym poznaniu siebie, swoich ograniczeń i możliwości. Wspiera pracowników w lepszym pokonywaniu codziennych trudności oraz budowaniu własnego potencjału.
Coaching ADHD to nie terapia, to poszukiwanie rozwiązań, które działają i są pomocne dla danej osoby.
Tematami współpracy mogą być:
-
radzenie sobie z terminami
-
pokonanie paraliżu motywacyjnego
-
budowanie relacji z współpracownikami
Webinary
Prowadzimy webinary pozwalające zrozumieć specyfikę neuroróżnorodności, zarówno dla osób atypowych jak i ich współpracowników. Ten rodzaj działań edukacyjnych pomaga pracownikom zrozumieć mechanizmy działania oraz poznać sposoby na proste usprawnienia w organizacji pracy czy komunikacji.
Proponowane przez nas tematy to:
-
Czym jest spektrum autyzmu
-
ADHD w miejscu pracy
-
Jak wykorzystać potencjał neuroróżnorodności
-
Komunikacja i dobre relacje w zespole
Szkolenia
Prowadzimy szkolenia dla managerów pozwalające poznać specyfikę oraz pomocne sposoby zarządzania osobami neuroróżnorodnymi.
Prowadzimy również warsztaty dla pracowników dotyczące komunikacji i budowania wzajemnych relacji.
Tematy naszych szkoleń to:
-
Specyfika zarządzania zespołem neuroróżnorodnym
-
Procesy motywacyjne a ADHD
-
Prokrastynacja w ADHD - dlaczego zarządzanie czasem nie działa
-
Trudne emocje w relacjach w zespole