top of page

Stres w pracy i gorsze chwile

Chyba każdemu z nas zdarza się taki dzień, kiedy mamy wrażenie jakby wszystko po kolei rozsypywało się jak domek z kart. Problemy i trudności się piętrzą, ciągle napływają do nas negatywne wiadomości, nasza perspektywa przybiera ciemniejsze barwy, a my czujemy się niczym strażak jadący gasić kolejne pożary.

Nagromadzenie trudności i stresujących zadań to dla wielu z nas nieodłączny element naszej zawodowej rzeczywistości. Silny stres, nadmiar obowiązków, napięcie czy pojawiające się konflikty mogą w dłuższej perspektywie doprowadzić do wypalenia zawodowego, rozwoju zaburzeń lękowych, depresji oraz wielu innych zaburzeń psychicznych. Według raportu dotyczącego promowania zdrowia w miejscu pracy problemy związane ze zdrowiem psychicznym u pracowników są dość powszechne i występują często w okresach zwiększonego stresu lub w następstwie przykrych zdarzeń (KE, 2014). Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (NIOSH) wskazuje, że stres w pracy jest powodowany rozbieżnością pomiędzy wymaganiami środowiska pracy a możliwościami i potrzebami pracownika (Łuczak, 2002).


To co dzieje się w naszej zawodowej codzienności ma ogromny wpływ na samopoczucie zarówno w pracy jak i poza nią. Dlatego też warto jest być świadomym oddziaływania gorszych i trudnych chwil na nasz dobrostan psychiczny, życie prywatne i rodzinne oraz stan zdrowia.

Istnieją jednak różne czynniki łagodzące negatywny wpływ trudnych doświadczeń zawodowych. Jak więc można łagodzić skutki takich sytuacji, skupić się na rozwiązaniach i poprawić swoje samopoczucie? Oto kilka sposobów, które pomogą przetrwać gorsze dni.


1. Zatrzymaj się na chwilę, uporządkuj swoje myśli. Możesz stworzyć listę spraw, które pojawiają się w Twojej głowie. Zastanów się w jaki sposób możesz je rozwiązać oraz w jaki sposób chcesz je potraktować. Możesz również ustalić priorytety oraz plan działania.


2. Zwiększ świadomość swoich obecnych emocji. O czym one Cię informują? Jak na Ciebie wpływają? W jaki sposób ty możesz wpłynąć na nie?


3. Obniż poziom stresu i napięcia i postaraj się zrelaksować - to pozwoli myśleć spokojniej i bardziej racjonalnie. Skup się na poszczególnych miejscach, postaraj się odnaleźć te, które są bardziej napięte. Pomyśl co możesz zrobić dla siebie, aby poczuć się lepiej. Możesz też skorzystać z gotowych metod relaksacji mięśni jak np. relaksacja Jacobsona


5. Zmień na chwile otoczenie, w którym się znajdujesz. Wyjdź na krótki spacer, zadzwoń do bliskiej Ci osoby lub np. odwiedź swoją ulubioną restaurację czy kawiarnię.


6. Włącz swoją ulubioną piosenkę, taką która zawsze dodaje Ci energii i radosnego nastawienia. Liczne badania wykazały, że muzyka wpływa na poprawę naszego nastroju i samopoczucia.


7. Spraw sobie jakąś przyjemność – to nie musi być fizyczny produkt, może to być też coś niematerialnego co wpłynie pozytywnie na Twoją sferę psychofizyczną.


8. Po prostu się uśmiechnij! Nasz mózg wytwarza wtedy endorfiny, które są silnie połączone z odczuwaniem przyjemnych emocji.


Powyższe pomysły to tylko kilka sposobów na poprawę naszego dobrostanu. Warto pamiętać, że przewlekły stres czy wypalenie zawodowe wymagają dalszych działań, w tym kontaktu ze specjalistą np. psychologiem, psychoterapęutą czy psychiatrą.

 

Na nasz obecny dobrostan wpływa sposób w jaki kształtujemy myśli i przekonania. W trudnych, gorszych momentach naszego życia warto jest skupić się na tym co pozytywne i dobre, starać się szukać rozwiązań pojawiających się problemów i próbować przełamywać destrukcyjne wzorce myślenia, które znajdujemy w naszej głowie. Warto sięgać też do badań naukowych i powszechnie dostępnej literatury w poszukiwaniu pomocy i wsparcia, by lepiej zrozumieć nasze własne uczucia i przeżywane doświadczenia lub środowisko w jakim się otaczamy. Dobrym źródłem wiedzy o emocjach jest książka "Zrozumieć emocje" Keltner, Oatley i Jenkins, a także “Porozumienie bez przemocy. O języku życia” autorstwa Marshall’a B. Rosenberga.


Jeśli nagromadzenie życiowych trudności jest zbyt przytłaczające, trwa przesadnie długo lub gorsze chwile pojawiają się coraz częściej i towarzyszy Ci uporczywy smutek lub lęk – nie wahaj się i skorzystaj z pomocy specjalisty!
„Promowanie zdrowia psychicznego w miejscu pracy – Raport na temat dobrych praktyk” jest dostępny na stronie: http://osha. europa.eu/en/publications/reports/mental-health-promotion-work- place_TEWE11004ENN/view

Łuczak, A., & Żołnierczyk-Zreda, D. (2002). Praca a stres. Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka, 2-5.


Comments


bottom of page