top of page

Dlaczego organizacje powinny wspierać systemy rodzinne swoich pracowników?

Współczesne organizacje, które pragną osiągnąć sukces w dynamicznie zmieniającym się świecie, często dostrzegają, że ich pracownicy to nie tylko profesjonaliści, ale również osoby pełniące kluczowe role w swoich rodzinach. Postrzegania pracownika tylko w kategoriach osoby, która poświęca 8 (i więcej) godzin swojego życia na zajmowanie się zleconymi przez organizację zadaniami jest niewystarczające. Gdy organizacja "widzi" pracownika przez pryzmat tego wszystkiego kim pracownik jest, w pozostałym czasie - masz szansę na jeszcze lepsze wspieranie go.


Organizacje całkiem dobrze radzą sobie z rozumieniem odmiennych potrzeb, emocji, zainteresowań czy motywacji pracowników w wymiarze indywidualnym. Stąd wiele różnorodnych działań takich jak szkolenia, budowanie zaangażowania, wspieranie motywacji wdrażanych w środowisku pracy. Należy jednak pamiętać, że oprócz indywidualnych potrzeb i predyspozycji, nasi pracownicy funkcjonują również w kontekście całego systemu - systemu rodzinnego.

Pracownicy to ojcowie, matki, opiekunowie, siostry, żony, bracia i mężowie, córki i synowie.

Z bycia częścią systemu rodzinnego wynikają obowiązki, odpowiedzialności, role i relacje.

Bycie częścią rodziny wpływa na sposób funkcjonowania w miejscu pracy, a miejsce pracy wpływa na funkcjonowanie w rodzinie.

Pracownicy, którzy czują się wspierani w życiu prywatnym, mają tzw. wspierające systemy rodzinne, mogą być bardziej zaangażowani i skoncentrowani na swoich obowiązkach zawodowych. Dobre relacje z członkami własnej rodziny pozwalają na lepsze radzenie sobie ze stresem zawodowym. Dla przykładu: możliwość rozmowy z wspierającą osobą z rodziny o swoich trudnościach zawodowych pozwala się do nich zdystansować i lepiej radzić sobie z wynikających z niech stresem. Z drugiej strony trudności małżeńskie czy kłopoty wychowawcze mogą skutecznie obniżyć poziom zaangażowania pracownika w sprawy zawodowe. Konieczność borykania się z problemami rodzinnymi może stać się olbrzymim źródłem stresu, który rzutuje na jakość pracy.


Co mogą robić organizacje, by zadbać o system rodzinny pracowników?


  1. Elastyczny czas pracy i praca zdalna umożliwiają pracownikom dostosowania godzin pracy do obowiązków rodzinnych. Łatwiej wtedy o pogodzenie obowiązków zarówno zawodowych jak i tych prywatnych niż w sztywnych ramach czasowych. Np. można odebrać dziecko ze szkoły i przekazać pod opiekę babci, zamiast "fundować" mu długie godziny w świetlicy.


  2. Warsztaty i szkolenia dla pracowników-rodziców pomagają w budowaniu umiejętności rodzicielskich. To z kolei pozwala na budowanie dobrych relacji z dziećmi oraz lepszym radzeniu sobie z potencjalnymi trudnościami wychowawczymi. Dzięki temu pracownicy mogą uniknąć kłopotów wychowawczych i obniżać poziom stresu związanego z posiadaniem dzieci.


  3. Dostęp do konsultacji psychologicznych nie tylko dla pracowników umożliwia wsparcie specjalistów w budowaniu relacji, rozwiązywaniu problemów małżeńskich czy rodzinnych.


  4. Organizowanie firmowych wydarzeń dla całych rodzin jest mocnym sygnałem od organizacji, że ceni wsparcie i zaangażowanie rodzin swoich pracowników. Jest sposobem na docenienie całej rodziny, niejednokrotnie biorącej udział w zmianach planów w związku z nadgodzinami, przygotowaniach prezentacji, prasowaniem koszul na ważne wystąpienia etc.


  5. Wspieranie pracowników w trudnych sytuacjach życiowych, zarówno finansowo jak i oferując dodatkowy urlop. Dzięki temu pracownicy mają czas na zajęcie się swoim życiem prywatnym.


Wsparcie systemów rodzinnych jest wyrazem empatii i troski o pracowników. To przyczynia się do budowania pozytywnej kultury organizacyjnej, a pracownicy, którzy czują, że firma dba o ich dobrostan, chętniej angażują się w działania zespołowe, są bardziej otwarci na współpracę i współtworzenie pozytywnego środowiska pracy. Wsparcie systemów rodzinnych pracowników to inwestycja, która przynosi wymierne korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla organizacji. Wpływa na zwiększenie produktywności, redukcję stresu, lojalność pracowników oraz pozytywny wizerunek firmy na rynku pracy. W dzisiejszym, wymagającym świecie pracy, gdzie granice między życiem zawodowym a prywatnym stają się coraz bardziej rozmyte, wsparcie to jest kluczem do długoterminowego sukcesu organizacji.

Comments


bottom of page